091 - Hula-hop.

Kiedy 'elita' uzna coś za dobre, nie możesz powiedzieć, że dla Ciebie to gówno. Zjedzą Cię żywcem (powiedzenie ludowe). Kolejną zabawą podwórkową było hula hop. Hula hop to był lekki pierścień z tworzywa sztucznego, twardego plastiku lub innych materiałów jak drut czy wiklina. Średnica pierścienia to ok 1-2 metry. Grubość pierścienia z którego jest wykonane hula hop zależy od materiału z jakiego jest wykonane. Przeważnie było plastikowe i miało od 1 do 2 cm. 


W latach mojego dzieciństwa zastosowanie w grach i zabawach podwórkowych hula hop było mało popularne. Wśród młodzieży na podwórkach blokowisk rzadko widywało się bawiące dzieci plastikowym kółkiem. Zabawa nim polegała głównie na kręceniu dookoła tułowia, bioder, szyi i rąk. Była to zabawa przez nas uważana za dziewczęcą. Dziewczęta, które posiadały to wymyślne koło, bawiąc się nim szybko się nudziły, chyba z braku pomysłów na ćwiczenia tym przyrządem. Rzeczy proste są zawsze najbardziej niezwykłe (powiedzenie ludowe)


W tamtych czasach było uważane za produkt z zachodu i traktowany jako wymysł i przejaw luksusu. My, chłopcy z blokowiska odbieraliśmy dziewczęce zabawy hula hop na podwórku jako przechwalanie się samym jego posiadaniem niż wykorzystywaniem jako przedmiot do ćwiczeń fizycznych. Pamiętam tylko jedną naszą zabawę z wykorzystaniem hula hop. Polegała ona na wykopaniu piłki do nogi wysoko w górę i dwie osoby trzymając hula hop w rękach miały za zadanie podejść pod opadającą piłkę tak, żeby przeleciała przez obręcz hula hop. Jeśli się to udało to wtedy była satysfakcja z tego że się to udało. jeśli nie to łapiący zostawali wyśmiani i wyszydzani przez pozostałe osoby. Zazwyczaj do naszych zabaw hula hop pochodziło od dziewcząt chłopcy na podwórku nie byli posiadaczami tego przyrządu. Trzeba było je po prostu którejś z dziewcząt zabrać, to było takie przymusowe, czasowe pożyczenie. Pewnego razu zabraliśmy  hula hop bawiącej się koleżance a ona szybko pobiegła do domu i zawołała starszego brata, który pogonił nas z placu. wtedy były nici z zabawy, musieliśmy szybko porzucić hula hop i i dać drapaka żeby nie oberwać po głowie. To by było na tyle jeśli chodzi o zastosowanie hula hop na podwórku przez chłopaków. Z naszego punktu widzenia był to przedmiot do zabawy dla dziewcząt a nie dla chłopców. Jego zastosowanie w grach i zabawach podwórkowych przez nas było niewielkie. Z czasem zmieniało się moje spojrzenie. Nigdy w czasie dzieciństwa i młodości nie przywiązywałem wagi do zastosowania tego przyrządu w ćwiczeniach ponieważ go nie używałem. Uważałem go tylko za przyrząd do ćwiczeń dla dziewczyn a chłopaki na podwórku nie bawiły się takimi zabawkami. Zmieniło się moje podejście do tego przyrządu na studiach wychowania fizycznego i pracując jako nauczyciel WF. Wykorzystywałem je często na zajęciach w pracy zarówno z dziewczętami jak i z chłopakami. Podczas zajęć z dziewczętami wykorzystywałem hula hop jako pomoc dydaktyczna w gimnastyce ruchowej. Na zajęciach dziewczęta same chętnie układały fragmenty ruchowych układów gimnastycznych z użyciem hula hop. Wśród chłopców stosowałem hula hop głównie jako pomoc przy nauczaniu zespołowych gier sportowych, przy doskonaleniu elementów technicznych. Zastosowań hula hop w zespołowych grach sportowych było tak dużo jak dużo pomysłów miała osoba prowadząca zajęcia. W nauczaniu młodszych klas hula hop ma główne zastosowanie podczas gier i zabaw sztafetowych. Obecnie hula hop można stosować zarówno w grach i zabawach domowych jak i ćwiczeniach fizycznych na zajęciach sportowych, klubach fitnes. Stosowane może być na zajęciach z dziewczętami jak i z chłopcami, ale dalej na podwórkach chłopcy jak i dziewczęta raczej nim się nie bawią. Na podwórku w czasach mojej młodości hula hop używane było poprzez dziewczęta do podstawowych ćwiczeń i popisywania się przed koleżankami.